Z pewnością niewiele osób wie, czym dokładnie jest AdBlue. Tak naprawdę, jest to handlowe określenie dla  płynu znanego jako wodny roztwór mocznika (urea). AdBlue jest zatem czystą, calkowicie bezbarwną substancja, która jest używana przede wszystkim w nowoczesnych pojazdach z silnikiem diesla, które spełniają normy emisji spalin Euro 6. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat AdBlue? Czy substancja ta jest szkodliwa dla naszego pojazdu a jeśli tak, to w jaki sposób ją usunąć? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Co to jest adblue?

Zacznijmy od tego, że AdBlue jest używane w systemach selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), które są instalowane w pojazdach w celu redukcji emisji tlenków azotu (NOx) do atmosfery. System SCR działa poprzez dodawanie AdBlue do spalin w katalizatorze, gdzie mocznik rozkłada się na amoniak (NH3) i tlenki azotu (NOx). Następnie amoniak reaguje z NOx, przekształcając je w nieszkodliwy azot (N2) i wodę (H2O). Ten proces pomaga znacznie zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do powietrza. Jak zatem nietrudno się domyślić, działanie takie jest całkowicie bezpieczne a także pożądane, jeśli chodzi o działanie naszego samochodu. Dlaczego zatem usuwanie AdBlue jest tak często wykonywaną usługą w renomowanych zakładach mechaniki samochodowej?

Dlaczego usuwa się adblue?

Usługa, którą jest usuwanie AdBlue cieszy się dużą popularnością przede wszystkim wśród właścicieli samochodów ciężarowych. Wynika to z tego, że AdBlue – szczególnie przy dużej eksploatacji pojazdu, może powodować różnego rodzaju awarie, za które w dużej mierze odpowiada mocznik obecny w tym płynie. Mimo tego, że AdBlue przechowywane jest w oddzielnym pojemniku, zima bardzo często dochodzi do jego zamarzania. Wówczas niezbędne jest usunięcie tego płynu i uzupełnienie go nowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że w żadnym wypadku nie można trwale usunąć AdBlue z wyposażenia auta. Takie działanie, według najnowszych przepisów, grozi mandatem w wysokości nawet 500 zł.