Klej do LVT (ang. Luxury Vinyl Tile) to specjalistyczny klej stosowany do instalacji paneli winylowych na podłodze. Kleje do LVT są zwykle tworzone na bazie wody lub rozpuszczalników i charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ścieranie i rozdarcie. Są one także odporne na wilgoć i zapobiegają tworzeniu się pęcherzyków powietrza między panelem a podłożem. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat tego, czym jest klej do LVT? Sprawdźmy!

Co trzeba wiedzieć na temat używania kleju do LVT?

Używanie kleju do LVT może być skomplikowane, a nieprawidłowe jego użycie może prowadzić do nieprawidłowej instalacji i uszkodzenia podłogi. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na temat używania kleju do LVT:

  • Przygotowanie podłoża – przed użyciem kleju należy upewnić się, że podłoże jest czyste, suche, gładkie i wolne od wszelkich pozostałości kleju, tynku lub farby. Nierówności i pęknięcia należy wypełnić i wyrównać.
  • Wybór kleju – należy wybrać klej, który jest zalecany przez producenta paneli LVT. Należy także upewnić się, że klej jest odpowiedni do rodzaju podłoża oraz do sposobu instalacji paneli.
  • Nałożenie kleju – należy nakładać go równomiernie na podłoże za pomocą ząbkowanej szpachelki. Warto zachować odpowiednią grubość kleju, aby zapewnić odpowiednie przyklejanie paneli. Zazwyczaj wymagana grubość warstwy kleju to około 1,5-2 mm.

Warto zaznaczyć, że jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z produktem, którym jest klej do LVT, koniecznie należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dotyczącą jego stosowania, która dołączona jest do każdego opakowania. 

Jak wybrać odpowiedni klej do LVT?

Wybór odpowiedniego kleju do LVT jest ważny dla zapewnienia trwałej i bezpiecznej instalacji paneli winylowych. Jest jednak kilka, bardzo ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze. Przede wszystkim jest to rodzaj LVT. Mamy naprawdę różne rodzaje paneli LVT, które różnią się pod względem wymagań co do kleju. Na rynku dostępne są kleje przeznaczone specjalnie dla konkretnych rodzajów paneli LVT, np. kleje do paneli LVT z podkładem korkowym, kleje do paneli LVT z warstwą wierzchnią z PVC itp. Wybór kleju powinien być także dostosowany do rodzaju podłoża, na którym będą zainstalowane panele LVT. W zależności od rodzaju podłoża, kleje do LVT mogą mieć różne właściwości, takie jak wytrzymałość na ścieranie, odporność na wilgoć czy elastyczność. Ponadto, warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące stosowania wybranego kleju do LVT – z pewnością będą one bardzo pomocne.