O nalewkach, z pewnością słyszą każdy z was. Jest to dość popularny trunek, przede wszystkim ze względu na to, iż robiony jest on ze świeżych owoców. Jak zatem nietrudno się domyślić, nalewki produkowane są przede wszystkim w celach zdrowotnych. Z czego jednak najczęściej wykonuje się nalewkę?  O co, w sposób szczególny, trzeba zadbać przy jej produkcji?  Czy w każdym supermarkecie możemy kupić nalewki? Sklep, który prowadzi sprzedaż tego trunku, musi mieć przede wszystkim na to pozwolenie. Co jednak jeszcze trzeba wiedzieć na temat tego rodzaju alkoholu? Sprawdźmy.

Co jest najważniejsze w procesie produkcji nalewki?

Zdecydowanie najważniejsze kwestią, od której trzeba zacząć, gdy mówimy o nalewce, jest rodzaj owoców, z których zostanie ona wykonana. Najwięcej świeżych i soczystych owoców jest oczywiście latem. To wtedy też w wielu domach rozpoczyna się proces produkowania tego trunku. Wiadomo, że mówimy o ilościach niewielkich – takich na własny użytek. Już nasze babcie bardzo często podkreślały, że nalewka z wiśni lub z owoców czarnego bzu, wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. W tym celu nalewki są też głównie stosowane. Trzeba jednak pamiętać, że poza świeżymi i soczystymi owocami, w procesie produkcji nalewki bardzo ważny jest czas oraz miejsce, w którym leżakuje. Powinno być ono ciemne, suche i stosunkowo chłodne. W takich warunkach z reguły powstają domowe nalewki.

Domowe nalewki – ile czasu się robią?

Wspomnieliśmy już, że jedną z najważniejszych kwestii, którą trzeba poruszyć przy produkcji nalewki, jest czas jej leżakowania. Z reguły wynosi on od kilku tygodni do nawet dwóch – trzech miesięcy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jakiej recepturze nalewki się opieramy. W każdej rodzinie funkcjonują zróżnicowane – najczęściej przekazywane z pokolenia na pokolenie. To właśnie one odpowiadają za wyjątkowy smak, którego nie sposób jest powtórzyć, domowych nalewek. Trzeba też zaznaczyć, że spożywanie nalewki, rzeczywiście może wykazywać cechy lecznicze. Jednakże mówimy tutaj o sytuacji, w której spożywamy tego trunku naprawdę niewielkie ilości. Nalewki stanowią bardzo ciekawy dodatek do herbaty, jak również mogą być one spożywane w połączeniu z sokiem z cytryny lub w minimalnej ilości – prosto z kieliszka.