Każdy z was z pewnością niejednokrotnie zetknął się z pojęciem, którym jest kancelaria prawna. Mało tego, wiele osób z pewnością korzystało z usług różnego rodzaju kancelarii. Nie zawsze jednak jesteśmy w 100% pewni, kto w takiej kancelarii prawnej pracuje. W naszym poniższym artykule, odpowiemy na pytanie, jakiego rodzaju pracowników zatrudnia kancelaria prawna oraz z jakimi problemami możemy się zgłosić do tej instytucji. Odpowiemy również na pytania dotyczące dziedzin, w których pomoc możemy uzyskać właśnie w kancelarii prawnej.

Adwokat radca prawny – Jaka jest między nimi różnica?

W kancelarii prawnej zatrudniani są zarówno adwokaci, jak również radcy prawni. O ile w przypadku adwokatów, z reguły wiemy z jakiego rodzaju problemami możemy się do nich zgłosić, o tyle w przypadku radcy prawnego sprawa ta nie zawsze jest klarowna. Zacznijmy od tego, że zarówno adwokat jak i radca prawny to osoby, które ukończyły studia prawnicze i otrzymały prawo do wykonywania zawodu. Różnica pomiędzy nimi polega na rodzaju spraw które obsługują. Kolejnym punktem zbieżnym, jeśli chodzi o adwokata i radcy prawnego, jest to, że zarówno jeden jak i drugi może nas reprezentować w sądzie. Radca prawny zajmuje się zarówno sprawami z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego ale też i karnego. Dlatego też, tak istotne jest sprecyzowanie rodzaju sprawy, z którą zgłaszamy się do wybranej kancelarii prawnej.

Darmowe porady prawne – kto ich udziela?

Niezwykle często słyszymy, że w danej kancelarii prawnej odbywa się dyżur, w czasie którego udzielane są darmowe porady prawne. Porad tych udzielają zarówno adwokaci, jak również i radcy prawni. Radca prawny, może doradzić, zrobić w sytuacji, kiedy konieczne jest sformułowanie umowy najmu, umowy związanej z zatrudnieniem nowych pracowników czy wykonania analizy gospodarczej danego przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że radca prawny posiada bardzo rozległą wiedzę zarówno z zakresu prawa, ale też i administracji. Właśnie dlatego, bardzo często ich pomoc jest nieoceniona, jeśli chodzi o różnego rodzaju formalności czy wnioski składane w urzędach.