Wielu Polaków emigruje za zachodnią granicę w celu poprawienia sytuacji finansowej swojej rodziny. Jednym z najczęściej podawane w powodów takiej emigracji, jest chęć założenia własnej działalności na terenie Niemiec. Jak założyć firmę w Niemczech i od czego należy zacząć? Na co należy położyć największy akcent w tym zakresie? To pytania z którymi boryka się wielu Polaków, a w naszym niniejszym artykule bardzo skrupulatnie na nie odpowiemy.

Czy aby założyć własną firmę w Niemczech  konieczny jest meldunek?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, od której należy zacząć rozmowy o założeniu własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, jest fakt, że nie jest wymagany do tego celu meldunek. Wynika to przede wszystkim z przepisów które obowiązują w Niemczech – obowiązek meldunkowy został tam już zniesiony. Nie oznacza to jednak że nie będziemy musieli przedstawić adresu zameldowania na przykład w przypadku zakładania konta bankowego. Wiele banków wymaga podania adresu meldunkowego przy zakładaniu rachunku osobistego. Nie zawsze adres wirtualny, który wystarczy do założenia własnej działalności gospodarczej i jest wystarczający do założenia konta bankowego. Należy o tym pamiętać.

Zadbaj o odpowiednią księgowość

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który należy poruszyć kiedy mówimy o zakładaniu własnej firmy w Niemczech, jest księgowość. Podobnie jak w Polsce również i w Niemczech, kiedy zakładamy własną firmę musimy zadbać o to, aby ktoś sprawował pieczę nad naszymi podatkami, przychodami czy zobowiązaniami, które z tytułu prowadzenia własnej działalności zawsze mamy. To oczywiście dodatkowy koszt, który przedsiębiorca musi ponieść na samym początku tak naprawdę.  Warto jednak podkreślić, że dzięki dobrze prowadzonej księgowości firmowej, jesteśmy w stanie w prosty  sposób uiszczać wszelkie niezbędne opłaty, które są konieczne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej  na terenie Niemiec. Należy też z całą mocą podkreślić, że sam proces zakładania firmy w Niemczech jest bardzo prosty – jesteśmy w stanie załatwić tą sprawę w przeciągu jednego dnia.