Wielu mężczyzn zastanawiając się o nad swoją karierą zawodową często wiąże swoją pracę z transportem. W dodatku bierze pod uwagę zarówno transport krajowy, jak również międzynarodowy, gdyż myśli, że ten drugi wiąże się z dużo większymi zarobkami. Pewnie coś w tym jest. Zresztą praca w transporcie od zawsze kojarzyła nam się z dość dużymi wynagrodzeniami.

Nie zapominajmy jednak, że wymaga ona też od kierowcy wielu zobowiązań oraz wyrzeczeń. Poza tym jak większość z nas błędnie myśli nie wystarczy tak naprawdę tylko posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E. Okazuje się, że już samo C nie w każdej firmie jest wystarczające, zwłaszcza przy transporcie międzynarodowym, gdyż zamyka pracodawcy drogę do do tego, aby wysłać kierowcę z dość dużym transportem, który mieści się w samochodzie ciężarowym oraz przyczepie. Tu wymagane jest już C+E.

Okazuje się też, że w ogóle samo odpowiednie prawo jazdy również nie jest wystarczające. Do pracy w branży transportowej potrzebne są jeszcze inne dokumenty potwierdzające odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Każdy przyszły kierowca musi mieć bowiem certyfikat potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowej. W tym celu w pierwszej kolejności trzeba ukończyć odpowiedni kurs, tak zwany kurs certyfikat kompetencji. To jego ukończenie dopiero uprawnia do tego, aby móc w ogóle podejść do egzaminu państwowego na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy.

Jeśli już zdaliśmy egzamin i mamy odpowiednie uprawnienia w kolejnym kroku należy zgłosić się na badania lekarskie. Otrzymanie właściwego orzeczenia lekarskiego otwiera nam dopiero furtkę do starania się o pracę w transporcie międzynarodowym czy też krajowym.

Jeśli zdecydujemy się podejść do egzaminu państwowego na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy warto wybrać takie miejsce, w którym będziemy mogli przejść zarówno kurs jak i podejść do egzaminu. Wspaniałym, godnym polecenia miejscem jest niewątpliwie Śląskie Centrum Edukacji OŚWIATA w Katowicach.