Mimo, że w obecnych czasach  nikt nie prowadzi tego rodzaju statystyk i tak nie trudno się domyślić, że każdego roku ginie mnóstwo naszych ukochanych czworonogów. Niekiedy ma to miejsce na szczęście niedaleko domu. Wybiegają z niezabezpieczonej posesji za innymi zwierzakami, ale prędzej czy później  wracają zazwyczaj z powrotem do domu. Gorzej jeśli zgubią się przykładowo na wyjeździe wakacyjnym lub spacerze po lesie.  Nic dziwnego, że w takiej sytuacji nie  potrafią same trafić do swoich właścicieli.
Czasami również chowają się gdzie tylko mogą po wystrzałach petard w noc sylwestrową. W takiej sytuacji mamy bardzo małe szanse na odnalezienie naszego ukochanego pupila. Pozostaje wtedy jedynie płacz, zwłaszcza kiedy w rodzinie są małe dzieci bardzo zżyte z czworonogiem.
W takich sytuacjach niejednokrotnie bardzo przydatne okazuje się odpowiednie oznakowanie naszego pupila. Może to być zwyczajna zamieszka na obroży, mikroczip czy tatuaż. Ostatnimi czasy bardzo popularne staje się czipowanie zwierząt, które polega na wprowadzeniu pod skórę zwierzaka za pomocą strzykawki niewielkiego czipa. Są w nim zawarte wszelkie dane dotyczące psa oraz jego właścicieli.  Jeśli zaginięcie ma miejsce niedaleko domu uczciwy znalazca odprowadzi zwierzą pod adres widniejący na przykład na obroży zwierzęcia. Co jednak jeśli zaginięcie ma miejsce daleko od domu, na przykład w czasie wakacji?
W tym przypadku pomoże nam z pewnością zarejestrowanie zwierzaka w Centralnej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie. Jeśli nasze zwierzę jest oznakowane z łatwością możemy je tam zarejestrować. Dzięki temu nieważne czy będziemy na wyjeździe wakacyjnym czy na spacerze w lesie,  z pewnością pomoże nam to w szybszym znalezieniu naszego pupila. Nie musi on reszty swojego życia spędzić w schronisku, daleko od swojego ukochanego domu. Baza Danych Zwierząt pomoże mu do niego wrócić.
Zdarzają się również przypadki, że psy rasowe lub bardzo cenne zostają po prostu z premedytacją kradzione.  Dotyczy to przede wszystkim szczeniaków, które są  jeszcze bardzo ufne. Oznakowany, a przede wszystkim wprowadzony do Bazy zwierzak z pewnością odnajdzie swoich właścicieli.