Wiele osób zastanawia się jaka forma zatrudnienia jest lepsza, czy więcej zalet ma praca na etacie, czy własny biznes?

W zasadzie każda z tych opcji ma swoje wady i zalety i każda znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.  Właściwie wszystko zależy od naszych indywidualnych cech charakteru i od tego jacy jesteśmy. Kiedyś posiadanie własnej działalności nie było zbyt popularne i większość ludzi niezależnie od swoich potrzeb finansowych, ambicji i umiejętności, była zatrudniona na etatach. Nie kładło się nacisku na osobisty rozwój i podążanie wymarzoną drogą kariery. Trudno się dziwić, że rynek przedsiębiorców rozwijał  się wolno, gdy przez lata większość przedsiębiorstw należała do państwa. U wielu także młodych ludzi jeszcze dziś głęboko zakorzeniony jest pogląd żeby iść do pracy na osiem godzin, „odrobić swoje” i wrócić do domu. Bez potrzeby rozwoju, awansu, samorealizacji i poczucia, że jesteśmy częścią większej całości i powinniśmy dawać z siebie to co najlepsze. Wiadomo, że etat daje poczucie stabilizacji. Pracujemy od – do, potem wracamy do domu i mamy czas dla siebie. Wielu osobom to odpowiada i nie myślą o własnej działalności gospodarczej.

Na szczęście w ostatnich latach mentalność młodych ludzi zmienia się i coraz więcej osób chce pracować na własny rachunek i wykorzystać posiadane umiejętności do zarabiania pieniędzy. Pojawia się też coraz więcej inicjatyw wspierających młodych przedsiębiorców w postaci różnego rodzaju dotacji unijnych, niskooprocentowanych kredytów i innych źródeł finansowania. Należy zaznaczyć, że istnieją biznesy, które można prowadzić przy bardzo niskich kosztach.

własny biznes

Stały dochód to niewątpliwie zaleta etatu, jednak przy własnej działalności możemy wciąż maksymalizować zysk. Oczywiście istnieje ryzyko, że nie powiedzie nam się i poniesiemy straty, jednak przy dobrze przemyślanym i zorganizowanym biznesie, prowadzenie go będzie nam się opłacać. Ponadto za prowadzenie własnej działalności to my sami ponosimy odpowiedzialność i motywuje nas to do wzmożonego wysiłku i podejmowania przemyślanych decyzji.

Pracując na etacie mamy do dyspozycji określony wymiar urlopu i często zdarza się, że nie możemy wykorzystać go wtedy kiedy chcemy, ale musimy dostosować się do planów urlopowych innych pracowników.  Ktoś musi zastąpić nas albo my kogoś, a firma musi cały czas działać bez żadnych przestojów. Posiadając własną działalność możemy tak zorganizować sobie pracę, żeby mieć wolne w dogodnym dla nas czasie. Mówi się, że praca na własny rachunek to praca 24 godziny na dobę, ale jest to raczej odpowiedzialność 24 godziny na dobę. Ludzie prowadzący działalność znacznie częściej wyjeżdżają na wakacje i mają więcej okazji, żeby się zrelaksować. Mogą zrobić sobie  jeden lub dwa dni wolnego i wyjechać gdzieś. Na etacie nie jest to takie proste, bo nie zawsze możemy wziąć urlop.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze: własna firma czy etat. A może warto to połączyć. Jeśli mamy dobry pomysł na biznes warto założyć działalność nie rezygnując z etatu.  Jeśli firma odniesie sukces i zacznie nieźle zarabiać można zrezygnować z etatu. Jeśli natomiast zauważymy, że pomysł na biznes „nie wypalił” zawsze pozostaje dotychczasowy etat i… szukanie nowego pomysłu.