Najpopularniejszą formą pożyczki w ostatnich  czasach jest niewątpliwie  kredyt gotówkowy. Dzięki niemu możemy  otrzymać  dodatkowe środki na wakacyjny wyjazd,  wesele dziecka, wymianę auta  czy remont mieszkania. Wybór tej z pozoru jakże prostej drogi na  zdobycie  dodatkowych funduszy nie wygląda jednak w rzeczywistości tak kolorowo.
Bank  wylicza  w pierwszej kolejności naszą tak zwaną zdolność kredytową, a więc  maksymalną wielkość kredytu jaką   jest nam w stanie udzielić przy okresie spłaty zaproponowanym przez nas.  Zwraca uwagę  szczególnie  na wysokość  naszego miesięcznego wynagrodzenia  oraz historię kredytową. Starając  się o kredyt gotówkowy bardzo ważne  jest bowiem, aby posiadać stały, miesięczny dochód, oczywiście  jego źródło musi być akceptowane przez bank. Brane wciąż i  nieustannie  spłacane  kredyty mają niestety  zły  wpływ na naszą zdolność kredytową, obniżają bowiem nasz miesięczny  przychód.  
Jeśli natomiast  spłaciliśmy już wszystkie zaciągnięte wcześniej kredyty i zrobiliśmy to w terminie, bank może pożyczyć nam więcej,  gdyż uzna nas  za bardziej wiarygodnych.  Wyliczając zdolność kredytową banki przywiązują również ogromną wagę do wieku  osób ubiegających się o kredyt. Młodzi ludzie, którzy dopiero co  stali się pełnoletni mają dużo trudniej   uzyskać kredyt, tak samo osoby po sześćdziesiątym roku życia.
Ogromny  wpływ na naszą zdolność kredytową mają  także   jeszcze inne czynniki,  których nawet nie bierzemy pod uwagę  przymierzając się do wzięcia kredytu. Mowa  tutaj  o wykształceniu oraz stanie cywilnym. Banki bowiem  są przeświadczone, że im wyższe wykształcenie potencjalnego klienta, tym ma on  większą szansę na  uzyskanie  lepszej i bardziej stabilnej pracy. Osoby w związkach małżeńskich uznawane są natomiast za bardziej stabilne, w dodatku   dochód w domu generują dwie osoby. W zależności właśnie  od tych  zmiennych wiele banków może nam ustalić  zupełnie inną zdolność kredytową.  
Uzyskane przez bank  informacje o naszej sytuacji finansowej i rodzinnej wprowadzane są do specjalnego systemu.  Na ich podstawie system ten sprawdza czy bank może w ogóle  przyznać nam kredyt  jeśli tak wylicza jego maksymalną  wysokość.
Bardzo fajnym  instrumentem  dzięki, któremu sami możemy  wyliczyć  naszą zdolność kredytową w  konkretnych bankach jest tak zwany kalkulator zdolności kredytowej czy inaczej kalkulator kredytowy online.  Wpisujemy  tam wszystkie  najważniejsze dane, a więc nasze dochody oraz ich źródła, nasze zobowiązania, a także ilość  osób w rodzinie i na ich  bazie  system wylicza nam zdolność kredytową. Pamiętajmy  jednak, że wyniki te mają charakter wyłącznie  poglądowy, a banki wezmą  pod uwagę jeszcze inne wymienione wcześniej czynniki.
Jeśli więc planujecie wziąć kredyt gotówkowy,  w pierwszej kolejności obliczcie swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziecie mieli  pogląd  na jakie dodatkowe środki pieniężne  możecie  liczyć ubiegając się o kredyt.  Pomoże Wam w tym  z pewnością  kalkulator zdolności kredytowej.

Źródło: http://obliczzdolnosc.pl/kalkulatory