Większość przeciętnych użytkowników komputerów orientuje się, które podzespoły są najważniejsze, aby komputer mógł sprawnie funkcjonować. Wielu z nich, zapytanych, co jest konieczne aby komputer działał sprawnie, w pierwszej kolejności wymienia pamięć RAM i  procesor. Jeśli już ktoś wymieni twardy dysk – to tylko ze względu na jego pojemność, która powinna być jak największa. Przeciętni użytkownicy  uważają, że dysk twardy nie ma wpływu na szybkość komputera, jednak to nieprawda.

W ostatnich latach na rynku pojawiły się dyski SSD. Jest to szybki dysk, którego zastosowanie sprawia, że system operacyjny działa dużo szybciej. Chcąc wykorzystać pełny potencjał dysku SSD powinniśmy trzymać na nim tylko niezbędne dane jak system operacyjne i aplikacje, których używamy najczęściej, i które mocno obciążają dysk. Nie warto zajmować miejsca na dysku SSD grami, filmami, zdjęciami, czy innymi danymi, które tylko przechowujemy, a nie przetwarzamy. Zwyczajnie szkoda na to miejsca.

Bardzo ważną zaletą dysków SSD jest ich duża odporność na urazy, ponieważ nie ma on w środku żadnych ruchomych części i składa się wyłącznie z elektroniki. Oczywiście może zdarzyć się, że ulegnie on awarii lub stanie się ofiarą nieprzewidzianych wypadków losowych, które mogą spowodować jego poważne uszkodzenie. W takim wypadku należy skorzystać z usług firmy, której specjalizacją jest odzyskiwanie danych z dysków SSD. Wypadki zawsze mogą się zdarzyć, jednak mało prawdopodobne jest, że dysk SSD przy upadku zostanie uszkodzony.

Oprócz wytrzymałości kolejna zaletą dysków SSD jest ich cicha praca. Są one w zasadzie bezgłośne, w przeciwieństwie do dysków talerzowych.  Zużywają  one także dużo mniej energii, co jest pożądane zwłaszcza wśród użytkowników laptopów, którzy mogą dłużej korzystać z nich bez użycia ładowarki. Z kolei mniejszy pobór energii oznacza mniejsze nagrzewanie się komputera, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo jego pracy oraz zapisanych na nim danych.

O zaletach dysków SSD można powiedzieć bardzo wiele, jednak tą najważniejszą z nich jest wydajność. Szybkość dostępu do danych, ich odczytu i zapisu jest o wiele wyższa niż w dyskach talerzowych. Należy jednak pamiętać, że im lepsza wydajność tym wyższa cena dysku. To samo odnosi się do ich pojemności. Zatem jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup dysku SSD musimy wybrać taki, który spełni nasze wymagania jednocześnie nie nadwyrężając naszego portfela.