Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić możemy się w zasadzie od wszystkiego zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż przedmioty od których się uzależniamy są bardzo rozmaite, wszystkie uzależnienia wyróżniają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie są w stanie przyznać, że mają poważny problem.


Specyfikę uzależnienia rozumieją jedynie inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno zrozumieć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia “głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Podstawowym objawem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą próbujemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, alkoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie “głodu” niesie spokój, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się codziennymi rzeczami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i dobre samopoczucie znikają, a myśli zaczyna wypełniać wyłącznie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od nikotyny nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas zapalić papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z wielu przyjemności na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.


Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko inne, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć osobom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one sprawują kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W chwili, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zda sobie sprawę, że to już nie jest jej decyzja, i że straciła kontrolę nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać nawet całe życie.
Obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień “Słoneczna”, położony w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień znajduje się w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy terapeuci dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie bądź zauważyłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i dajsobie szansę na szczęście. Każdy bowiem zasługuje na to, aby być panem swojego życia.