Niedobór witamin to problem, który dotyka wielu ludzi głównie w sezonie jesienno-zimowym. W medycynie nazywany jest on hipowitaminozą, a powoduje go przede wszystkim mało urozmaicona dieta, uboga w warzywa i owoce. W okresie jesiennym spożycie surowych warzyw i owoców spada, a wzrasta poziom ich konsumpcji w formie przetworzonej np. w postaci dżemów, marynat, kiszonek i kompotów.  Niestety w porównaniu ze świeżymi owocami i warzywami są one o wiele uboższe w witaminy, dlatego powinniśmy starać się jeść ich jak więcej w nieprzetworzonej formie. Jest to szczególne ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy narażony na infekcje organizm ma większe niż zwykle zapotrzebowanie na witaminy.

Niedobory witamin mogą dawać bardzo różne objawy od łagodnych do bardzo ciężkich. Te najpopularniejsze to bladość skóry, pękanie kącików ust, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, rozdrażnienie, uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, senność lub odwrotnie – problemy z zasypianiem. Długotrwały niedobór określonej witaminy w organizmie może być bardzo wyniszczający i prowadzić do awitaminozy, czyli choroby polegającej na całkowitym braku danej witaminy w ustroju.

Aby sprawdzić poziom witamin i minerałów w organizmie konieczne jest wykonanie badań krwi. Dzięki nim dowiemy się, których składników mineralnych nam brakuje i jak wysokie są ich niedobory. Badania krwi najlepiej zrobić na początku jesieni, aby mieć czas na przygotowanie organizmu na sezon jesienno-zimowy,  w którym ryzyko zachorowań na choroby wirusowe i bakteryjne drastycznie wzrasta. Czasem wystarczy jedynie zmiana diety, ale bywa również tak, że konieczne jest sięgnięcie po suplementy diety i preparaty, które pomogą uzupełnić nam poziom witamin i minerałów. Najszybszym  i najefektywniejszym sposobem ich uzupełnienia jest podanie dożylne w formie kroplówki. Podane w takiej formie osiągają znacznie wyższe stężenie we krwi niż przy tradycyjnym podawaniu doustnym. Kroplówki witaminowe (np. kroplówki witaminowe Gdańsk) są w pełni bezpieczne, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znikome. Jest to doskonały sposób na zregenerowanie osłabionego organizmu, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności lub po przebytej infekcji.