Wesele streszczenie

Poziom nauczania w całym kraju znacznie wzrasta. Bardzo dużo zależy od tego, na jakim etapie się znajdujemy, ponieważ im wyższe klasy, tym możemy być pewni, że będzie trudniej. Chyba każdy może powiedzieć, że podstawówka była najłatwiejszym i najprzyjemniejszym etapem nauki. Nauczyciele starają się przekazać młodym uczniom cenne wskazówki. Etap ten składa się aż z sześciu klas. Poznają nowe osoby, z którymi nawiązać mogą przyjaźń na wiele lat. To właśnie w tym okresie nasze pociechy mogą cieszyć się otaczających ich światem. Każdy rodzic przez to kiedyś przechodził, a mianowicie chodzi tutaj o to, że dzieci zaczynają się usamodzielniać. Następnie przychodzi etap, w którym dzieci z podstawówek idą do szkoły gimnazjalnej. Jednak tutaj, dla wielu osób okazuje się być dużo ciężej niż poprzednio. Młodzież uczy się zupełnie nowych rzeczy. Nowi nauczyciele, nowe środowisko, ale to nie powstrzymuje ich przez utrzymywaniem starych znajomości. Wiele przyjaciół zaplanowało sobie, że pójdą do jednej gimnazjalnej klasy. I tak też się dzieje. Dzięki temu, pierwsze dni w nowej szkole nie były, aż takie straszne. Po wdrożeniu się w to środowisko, zauważyć da się, że jeżeli będziemy mieli odpowiednie osoby przy swoim boku, zajdziemy daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. W głównej mierze to one mają wpływ na naszą dalszą przyszłość i kolejną szkołę. Z pewnością, przychylnie będzie rozpatrywany udział w konkursach i olimpiadach naukowych. Czując się dobrze w danym przedmiocie, śmiało możemy zdecydować się na udział. Ma to swoje dobre plusy. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać.

Jeżeli się lepiej temu przyjrzeć, za udział w konkursie wiedzy historycznej, jako semestralną ocenę możemy otrzymać piątkę. Każdy uczeń powinien wiedzieć i starać się, aby mieć jak najlepsze oceny na koniec swojej nauki w gimnazjum, ponieważ mają one wpływ na wybór kolejnej szkoły. W momencie ogłoszenia wyników do licealnych klas, możemy odetchnąć z ulgą. To właśnie teraz wszystko zmieni się o 180 stopni. Poznajemy zupełnie nowy świat. Jesteśmy już prawie dorośli. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Nie będzie nam łatwo, ponieważ każdy nauczyciel będzie od nas wiele wymagał. Ze względu na profile klas, program nauczania został skomponowany tak, aby poszerzać naszą wiedzę w danym kierunku. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się lepiej. Mnóstwo osób posiada szczególne umiejętności matematyczne, dlatego też wybierana jest klasa o tej specjalności. Ale równie dużą grupą osób są humaniści. W największym wymiarze godzin prowadzona będzie lekcja języka polskiego. Dzięki urozmaiconemu programie nauczania, będziemy w stanie poznać wiele ciekawych lektur, które powstawały na przestrzeni różnych epok. Weźmy na warsztat Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele traktowane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności i narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego  serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu ma miejsce w jeden ze świetlic wiejskiej chaty. W drugim pomieszczeniu, w najlepsze trwa wesele Rydla z Mikołajczykówną. Po całej chacie rozchodzą się dźwięki tanecznej muzyki i panujący na sali gwar. Wesele obywa się w listopadzie. Wydarzenia opisane w tej książce dzieją się w przeciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem. Na serwisie klp zamieszczone jest wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. W tekście niemalże wszędzie znajdziecie symboliczne postacie i rzeczy.

Chochoł zostaje przywołany przez parę młodą w momencie zakończenia pierwszego aktu. Uchodzi on za twórcę urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Oznacza to, że wartości narodu są uśpione, jednak, kiedy wszystko budzi się do życia, rośnie także wiara w odzyskanie niepodległości. Teraz skupmy się na symbolicznych rzeczach. W pierwszej kolejności można by wymienić tutaj złoty róg. Postrzegany jest on, jako symbol walki narodowowyzwoleńczej. Dzięki dużej wartości, powodować ma podniesienie chęci społeczeństwa. Kolejna rzecz to czapka z piór. Oznacza on, że jest się przywiązanym do rzeczy błahych i materialnych. Ma ostrzegać naród przez tym, aby nie przekładać rzeczy prywatnych nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym pokazane zostało cierpienie narodu, brak możliwości walki o niego. Postanowiono wystawić go w teatrze. Sam Lucjan Rydel poczuł się urażony tym, w jaki sposób jego wieloletni przyjaciel Wyspiański przedstawił jego żonę. Jednak sztuka zyskała przychylność Włodzimierza Tetmajera, który był pod wrażeniem. Jeżeli w szkole masz problem z tą lekturą, nie wiesz, o czym dokładnie jest, powinieneś wybrać serwis klp. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wszystko to czego szukasz, a dodatkowo mapa serwisu Ci w tym pomoże. Przed maturą z łatwością przypomnisz sobie treść tej lektury. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z serwisu!

Źródło informacji: http://wesele.klp.pl